درب آگوستیک ضد صدا

درب آگوستیک ضد صدا

کیمیا درب بمنظور کاهش و دفع صداهای مزاحم پیرامون محل زندگی و محیط کاری ، با توجه به محاسبه میزان شدت صدای مزاحم که توسط دستگاه های دقیق اندازه گیری صدا صورت میگیرد و همچنین با توجه به مقاومت اسکلت اصلی محل مورد نظر در برابر صدا و بضاعت فضای قابل ایزولاسیون ، خدمات گسترده ای ارائه می کند . ایزولاسیون ( عایقکاری صوتی ) دیوارهای مشترک ، اجرای دیوارهای صوتی جداکننده ، کاور تمام دیوارها و سقف اتاق های تمرین موزیک با عایق های متناسب و … بخشی از خدمات این مجموعه می باشد .
استفاده از دیوارهای ایزوله ( دیوارهای ساخته شده با سازه و متریال آکوستیک ) یکی از راهبردی ترین اقدامات جهت شکست صوت بین دو محیط تفکیک شده است . نوع ترتیب دکوراسیون + چیدمان وسایل + اجرای دیوارهای جداکننده ضدصدا ، نقش بسزایی در کاهش نشتی صدا از محیطی به محیط دیگر را دارند . هرچه صدای تولید شده در یک محیط پژواک بیشتری داشته باشد ، نشتی بیشتری نیز از درب و دیوار و سقف خواهد داشت . در بسیاری از مواقع دیوارهای ایزوله همراه با درب ، می توانند یک عامل ایجاد باکس جداکننده صدا ، بعد از درب های اصلی یک محیط باشند
عواملی چون دیوارهای سفالی تو خالی ، دیوارهای پیش ساخته ، دیوارهای ساخته شده با سازه و کناف ، سقف های کاذب با کناف و … مهمترین عوامل نشت صدا از محیطی به محیط دیگر می باشند . بهترین راهکار جهت داشتن محیطی آرام و عاری از صداهای مزاحم ، اجرای سقف و دیوار با مصالحی است که استانداردهای آکوستیک را دارا هستند . در بسیاری از ساختمان ها این مسئله بدلیل گران بودن مصالح اولیه رعایت نمی شود و همین امر باعث احداث ساختمان هایی می شود که حریم صوتی و شخصی برای شنونده و گوینده را از بین برده و موجبات نارضایتی از این نشتی ها را فراهم می آورد
مهمترین نکته در درب آگوستیک  استفاده از عایق صوتی مناسب و درزگیری درب در محل تقابل درب با چهارچوب (فریم آهنی ) است . هرچه عایق صوتی استفاده شده چگالی بالا ( دانسیته مناسب ) داشته باشد و درز بین چهارچوب و درب به خوبی پوشش داده شود ، درب آکوستیک شده نشت صدای کمتری خواهد داشت ؛ هرچند نباید از این موضوع چشم پوشی کرد که میزان نشتی صدا از درب ها به عواملی چون نوع دکوراسیون ، فاصله منبع تولید صدا ، ساختار محیط و از همه مهمتر میزان شدت فرکانس صدای تولید شده نیز بستگی دارد .

روش‌های آکوستیک کردن ساختمان، عایق‌های آکوستیکی (ضد صدا) یکی از شاخه‌های علم آکوستیک، آکوستیک ساختمان‌ها و سالن‌ها می‌باشد. هدف اصلی از بین بردن صداهای زائد (نویز) و ایزوله‌سازی صوتی می‌باشد.بکارگیری عایق مناسب و درزبندی درب یکی از مراحل مهم آکوستیکی کردن ساختمان می‌باشد.
پشم سنگ عایق حرارتی و صوتی و از بین انواع عایق‌ها امن‌ترین می‌باشد و با محیط زیست کاملاً سازگاری دارد و برای مهیّا کردن آرامش بیشتر در ساختمان‌ها و ادارات و جلوگیری از آلودگی صوتی در سالن‌های کنفرانس، استودیوهای ضبط صدا، هتل‌ها، سالن‌های سینما، آموزشگاه‌ها و… استفاده می‌شود.
عایق پشم سنگ از دو طریق به کاهش صدا کمک می‌کند:
۱) کاهش انتقال صدا در میان اجزای متشکله سازه
۲) جذب صدا در سطح